WESTERN CAPE SCOUTING
ADULT TRAINING

Successful Candidates in 2016

Cub Jungle Background (26 June 2016)

Congratulations to the below who completed the Jungle Background Course on 26 June 2016.

Certificate Number Name Group

CJB/16/01

Clive Belcher

2nd Bergvliet

CJB/16/02

Michelle Camis

2nd Bergvliet

CJB/16/03

Charmaine de Kock

1st Tableview

CJB/16/04

Constance de Villiers

1st Kuilsriver

CJB/16/05

Ian Webb

1st Claremont

CJB/16/06

Janet du Preez

1st Edgemead

CJB/16/07

Giekmah Esau

1st Belvedere

CJB/16/08

Lee-Anne Malan

1st Blaauwberg

CJB/16/09

Natasja du Plessis

1st Strandfontein

Finance Workshop (7 May 2016)

Congratulations to the below who attended the Finance Workshop on  on 7 May 2016.

Certificate Number Name Group

505/37/16/01

Angela Ahlers

1st Pinelands

505/37/16/02

Cindy-Jo Davids

2nd Elsies River

505/37/16/03

Nicolette Harzon

1st Pinelands

505/37/16/09

Margaret Jooste

Durbanville Kraaifontein

505/37/16/10

Candice Mentor

1st Steenberg

505/37/16/04

Lillian Mitchell

1st Bothasig

505/37/16/05

Heinrich September 

2nd Elsies River

505/37/16/12

Rashieda Slarmie

1st Steenberg

505/37/16/06

Raquel Tetley

1st Gordon's Bay

505/37/16/07

Samantha Washer

1st Durbanville

505/37/16/08

Judy Willemse

2nd Bergvliet

505/37/16/11

Ryan van Beulen

1st Steenberg

505/37/16/10

Margot-Liza Ware

1st Gordon's Bay

Water Charge Certificate (17 April 2016)

Congratulations to the below who have been awarded with the Water Charge Certificate on 11 April 2016.

Certificate Number Name Group
WCC327

Greg Ashley Cooper

1st Durbanville
WCC328 John Fraser 6th Rondebosch
WCC329 Gilzean Sassman 1st Bergvliet

Stage 2 - Scout Warrant (17 April 2016)

Congratulations to the below who have completed the Stage 2 - Scout Warrant on 17 April 2016.

Certificate Number Name Group

301/22/16/01

Marc Kruger

1st Hermanus

301/22/16/02

Johann Visser

1st Durbanville

301/22/16/03

Nazreen Ramson

1st Wetton

301/22/16/04

Goosain Mohamed

1st Wetton

301/22/16/05

Christopher Lea

2nd Bergvliet

301/22/16/06

Kyle Corbett

2nd Bergvliet

301/22/16/07

Matthew Cheketri

3rd Pinelands

301/22/16/08

Fiona Marinus

2nd Somerset West

301/22/16/09

Simon Shoosmith

1st Fish Hoek

301/22/16/10

Emma King

1st Tableview

301/22/16/11

David Good

2nd Somerset West

301/22/16/12

Lisa-Marie De Sousa

3rd Pinelands

301/22/16/13

Robert Uphill

2nd Fish Hoek

301/22/16/14

Cameron Phillips

Liesbeek District Staff

301/22/16/15

Lance Logan

Constantiaberg

301/22/16/16

Winston Windvogel

1st Naruna Constantia

301/22/16/17

Gwylum Norton

1st Meadowridge

Stage 2 - Cub Warrant (17 April 2016)

Congratulations to the below who have completed the Stage 2 - Cub Warrant on 17 April 2016.

Certificate Number Name Group

201/23/16/001

June Allen

1st Gordons Bay

201/23/16/003

Leigh Goss

1st Knysna

201/23/16/004

Wesley Shuttes

1st Gordons Bay

201/23/16/005

Giekmah Esau

1st Belvedere

201/23/16/006

Leonie Mollentze

 

201/23/16/007

Zoe Cornah

1st Knysna

201/23/16/008

Lynette Coertzen

1st Camps Bay

201/23/16/008

Lynette Coertzen

1st Camps Bay

Mountain Awareness (5 March 2016)

Congratulations to the below who completed the Mountain Awareness course 5 March 2016.

Certificate Number Name Group

817/21/16/1

Clive Belcher

2nd Bergvliet

817/21/16/2

Gunther Henshilwood

2nd Bergvliet

817/21/16/3

Michelle Camis

2nd Bergvliet

817/21/16/4

Leander Thielman

Impeesa

817/21/16/5

Joan Titus

Impeesa

817/21/16/6

Johann Visser

1st Durbanville

817/21/16/7

Jessica Engelbrecht 

1st Strand

817/21/16/8

Roderick Zass

Impeesa

817/21/16/9

Goosain Mohamed

1st Wetton

817/21/16/10

Victor Hattingh

1st Strand

817/21/16/11

Kulsum Mohamed

1st Wetton

817/21/16/12

James Stewart

2nd Bergvliet

817/21/16/13

Camdon Thielman

1st Matroosfontein

817/21/16/14

Ahmad Solomon

Constantiaberg

Stage 1 - Introduction to Adult Leadership (7 February 2016)

Congratulations to the below who have been awarded with the Stage 1 - Introduction to Adult Leadership (old Permit Phase) training on 7 February 2016.

Certificate Number Name Group

101/09/16/01

Kiyan van Rensburg 

1st Camps Bay

101/09/16/02

Johann Visser

1st Durbanville

101/09/16/03

Emer Butler

Kanonkop Rovers

101/09/16/04

Emma King

1st Tableview

101/09/16/05

Marc Kruger

1st Hermanus

101/09/16/06

Matthew van der Bijl

1st Fish Hoek

101/09/16/07

Murray Sulter

1st Fish Hoek

101/09/16/08

Giekmah Esau

1st Belvedere

101/09/16/09

Chantel de Villiers

Bothasig

101/09/16/10

Nicolene Hellstrom

Kanonkop Rovers

101/09/16/11

Liso Bonile

1st Isiphiwo

101/09/16/12

Francois Rossouw

1st Milnerton

101/09/16/13

Matthew Albertyn

2nd Elsies River

101/09/16/14

Wesley Shuttes

1st Gordons Bay

101/09/16/15

June Allen

1st Gordons Bay

101/09/16/16

Lillian Layman

1st Belhar

101/09/16/17

Jessica Burns

1st Strandfontein

101/09/16/18

Brandon Galant

1st Merrydale

101/09/16/19

Ryan Burns

1st Durbanville

101/09/16/20

Michael van Altena

Two Oceans

101/09/16/21

Michael Middleton

1st Durbanville

101/09/16/22

Samuel Wolski

1st Rosebank

101/09/16/23

Deirdre Byrne

3rd Pinelands

Water Charge Certificate (28 January 2016)

Congratulations to the below who have been awarded with the Water Charge Certificate on 28 January 2016.

Certificate Number Name Group
WCC323

Peter Otzen

2nd Bergvliet

WCC324

Chris Sellier

2nd Bergvliet

WCC325

Johann Visser

1st Durbanville

WCC326

Gunther Henshilwood

2nd Bergvliet

Water Charge Certificate Course (24 January 2016)

Congratulations to the below who successfully completed the Water Charge Certificate course on 24 January 2016. The Water Charge Certificate is issued after a 20 hour sailing log is submitted or the candidate is evaluated and deemed to be already competent.

Certificate Number Name Group

805/05/16/01

Chris Sellier

2nd Bergvliet

805/05/16/02

Kyle Corbett

2nd Bergvliet

805/05/16/03

John Fraser

6th Rondebosch

805/05/16/04

Emer Butler

1st Stellenbosch

805/05/16/05

Mario Penso

3rd Pinelands

805/05/16/06

Gunther Henshilwood

2nd Bergvliet

805/05/16/07

Johann Visser

1st Durbanville

805/05/16/08

Gilly Sasman

1st Bergvliet

805/05/16/09

Cliff Leach

2nd Bergvliet

805/05/16/10

Simon Gradidge

Durbanville/Kraaifontein